Kolo-běh Frýdlantskem
v Beskydech
3. 1. Charakter závodu Kolo-běh Frýdlantskem
nad Ostravicí
Závod má charakter veřejné sportovně rekreační akce a je výjimečný použitím několika originálních prvků:
1) Především se jedná o aplikaci techniky pohybu kolo-běh při závodu, tedy jednoduše o kombinaci jízdy na kole a běhu vedle kola (popřípadě chůze vedle kola). Účastník střídá úseky jízdy na kole a běhu vedle kola zcela volně dle svých možností. Rovněž je zcela libovolné v tomto závodě, zda jedna osoba bude požívat jedno jízdní kolo nebo (pro ztížení a zajištění střídání jízdy na kole a běhu)se dva účastníci dohodnou, že budou sdílet spolu jedno jízdní kolo, případně tři osoby budou sdílet dvě kola a tak podobně.
2) Bez ohledu na tento hendikep všichni mohou zvítězit se stejnou pravděpodobností, neboť a to je dalším jedinečným prvkem tohoto závodu - čas se neměří, ale vítěz závodu v hlavní kategorii je vylosován, a rovněž je vylosováno i pořadí na dalších místech pro udílení cen. Čas se měří jen dobrovolníkům ve speciální kategorii (Nejrychlejší zlatokop), kteří si měření vyžádají, ale musí sami sebe vyfotit před všemi 5 orientačními body označující schránku s pokladem. Samotné schránky nemusí hledat a otvírat.
3) Dalším osobitým prvkem závodu je fakt, že účastník nemusí absolvovat celý vyznačený okruh. Překoná jen vzdálenost, která je v jeho momentálních fyzických možnostech a vrátí se do cíle zkrácenou cestou nebo i s použitím hromadného dopravního prostředku. Jedinou podmínkou úspěšného absolvování závodu účastníkem a zařazení do losování je náležitá registrace, tedy zaregistrování se před startem a zaevidování zakončení závodu po návratu do cíle. Registrace na startu se přitom provede prostým vyzvednutím registračního lístku s číslem. Zaevidování zakončení závodu v cíli se provede prostým nahlášením čísla z registračního lístku. Nahlášení zakončení závodu lze provést nejdříve 1 hodinu po startu závodu.
4) Dalším originálním prvkem je geocaching , tj vyhledávání pokladů ukrytých v zemi podle navigačních souřadnic systému GPS (nutno si přinést vlastní mobil s nainstalovanou GPS navigací). Geocaching není povinný. Odměnou jsou však poklady ve skrýších a vyřešení tajenky po nalezení všech pět schránek. Chcete-li se však navíc zúčastnit soutěže v kategorii „Nejchytřejší kačer“ (znamenající nalezení všech 5 schránek a vyluštění celé tajenky), musíte schránky hledat, otevřít je a vyfotit se s nimi.
5) A na konec závod je veřejný a vítán je každý příchozí. Tedy jednoduše „česky“ řečeno závod je „oupn“, „frí“ a „kůl“ – otevřený, ve volném stylu a špica.