top of page
2. Kolo-běh jako životní styl

 

Kolo-běh se stává životním stylem, pokud tento způsob pohybu používáte každý den, ať je mráz či naopak spalující horko nebo prší, případně padá sníh. Je to jen o rozhodnutí. Nevyžaduje to nějaké zvláštní každodenní přemáhání.

Optimální je, je-li vzdálenost mezi bydlištěm a pracovištěm okolo 10 kilometrů. Pak stačí zahodit (nekoupit) tramvajenku a s kolo-během to v pohodě zvládnete. Z vlastních zkušeností vím, že překonávat cestu do práce jen na kole není řešením. Už při poklesu teploty na +6°C cítíte ve špičkách nohou takový chlad, jako by byl venku mráz. Stačí ale chvíli běžet vedle kola a za chvíli se zahřejete. Rovněž jen běhat do práce není řešení. Zkoušel jsem to, ale běžet z práce při 30°C po asfaltu za plného provozu jde o život. Stačí však v tomto případě nasednout na kolo a proud vzduchu vás příjemně ochlazuje. Překonávat cestu do práce a zpět technikou kolo-běhu je optimálním řešením za každého počasí.

Pokud je vzdálenost na pracoviště výrazně menší než 10 km, nestačila by jízda na kole k dostatečnému energetickému zatížení. Vhodná je v tomto případě jízda na koloběžce. Na kratší vzdálenosti a jako trénink v době pracovního volna dokonce koloběžku preferuji, neboť výborně zpevňuje bederní páteř i ruce a udržuje lépe tělo v teplotní pohodě.

Při vzdálenosti na pracoviště výrazně nad 10 km je asi vhodnější použít kombinaci přepravy kolo-běh->hromadná doprava->kolo-běh.

 

Je trendem vše oznámkovat natvrdo procenty. Tedy za mne kolo-běh: 95% plus, 5% mínus.

 

Plusy:

Je jich tolik ze zdravotního, ekonomického i environmentálního hlediska, že je nelze ani všechny vyjmenovat, aby se některé plus neurazilo.

 

Mínusy:

Kolo-běžec je neustále převlečený do sportovní „uniformy“ a často od bláta, takže jsou mu některé podniky dočasně zapovězeny, dokud se „nezlidští“.

Kolo-běžec musí mít kolo trvale v dohledu, pokud ne, je jistá pravděpodobnost (a to i někde dosti značná), že nalezne místo kola smutně čekající přeštípnutý zámek. Nejde tak o finanční hodnotu zámku (i když také), ale kolo je jako dychtivý pejsek-kamarád. Při kolo-běhu každý den vytrvale běží stále vedle mne, ať je zima, prší nebo je tma.  A právě ztráta toho konkrétního kola, na které je člověk léta zvyklý je smutná událost.

Do práce technikou kolo-běhu

Inspirující ilustrace k tématu  kolo-běh jako životní styl:

Do práce technikou kolo-běh.
bottom of page